Badminton - Pravidla

Hřiště

Badmintonový kurt rozděluje na stejnoměrné celky síť, která by měla být tmavé barvy s oky o velikosti 1,5 – 2 cm. Sloupky sítě by měly být umístěny u postranních čar pro čtyřhru. Při badmintonu musíme rozlišovat kurt na dvouhru a na čtyřhru. Dvouhrový kurt je 5,18 m široký a 13.40 m dlouhý. Kurt na čtyhru má shodný rozměr na délku, odlišná je šířka, čtyřhrový kurt je široký 6,10m. Horní okraj sítě je vzdálen od povrchu dvorce 1,55 metru.

Dvouhra

Při dvouhře hrajeme „na užší a delší hřiště“. Snažíme se zahrávat míče do prostoru mezi postranní čarou pro dvouhru a zadní podávací čáru pro dvouhru.

Podáváme vždy spodním úderem do úhlopříčně protilehlého podávacího pole soupeře a míč musí padat minimálně na přední podávací pole soupeře nebo za ni. Podávací pole pro dvouhru je obdélník, který má vyznačenou délku pomocí přední podávací a zadní venkovní čáry, šířka je dána vnitřní postranní a středovou čárou.

Čtyřhra

Při čtyřhře hrajeme „na širší a delší hřiště“. Hřiště ohraničují vnější postranní čáry pro čtyřhru. Ale pozor na podání! Na rozdíl od dvouhry míč musí padat vždy do prostoru o délce která je tvořena podávací a vnitřní zadní čárou a o šířce, kterou stanovuje vnější postranní a středová čára. Podávací prostor je tedy širší, ale vůči dvouhře kratší.

Počítání

Všechny disciplíny se podle nového systému hrají na dva vítězné sety do 21 bodů a strana, která vyhrála výměnu, vždy získává bod. Za stavu 20–20 se pokračuje ve hře, dokud jeden z hráčů nezíská 2 body po sobě, ovšem pokud skóre dosáhne stavu 29–29, vítězí hráč, který dosáhne 30. bodu. Strana, která zvítězila v předchozím setu, podává v následujícím setu jako první.

Hra začíná podáním. V okamžiku zasažení raketou musí být celý míček pod úrovní pasu podávajícího a celá hlava rakety je zřetelně pod úrovní ruky hráče. Nelze si míč nadhodit nahoru a smečovat přímo z podání. Ve dvouhře hráči začínají (stav 0:0) podávat (ze svého pohledu) z pravého pole pro podání. Pokud hráč dosáhl lichého počtu bodů podává z levého pole (ze svého pohledu). Podává se vždy do kříže.

Při čtyřhře hráči začínají hráči podávat stejným systémem jako při dvouhře.

Podávající hráč získává bod, pokud se přijímající hráč dopustil chyby nebo když se míček dotkne těla hráče či povrchu dvorce uvnitř pole přijímajícího hráče.