Masáže - Druhy

Fyzioterapie, měkké techniky

Je ošetření zaměřené na svalové úpony, svalové fascie, šlachy, podkoží a kůži. Tato technika se provádí za aktivní spoluúčasti pacienta.

Havajská masáž

Speciální technika a taneční rytmus havajské masáže vyvolávají hluboký terapeutický účinek, který odstraní napětí, odbourá stres a nabije tělo i duši pozitivní energií. Váš klient se tak snadno může odpoutat od každodenní reality a soustředit se jen a jen na sebe a na svou relaxaci. Havajská masáž se zaměřuje nejen na fyzický aspekt ozdravění lidského těla (stimulace krevního oběhu a lymfatického systému, podpora přirozené detoxikace těla, uvolnění kloubů, odstranění bolesti a stažení svalů), ale také na rozvoj psychické a duchovní roviny.

Indická masáž hlavy

Tradiční indická masáž hlavy je efektivní terapie, která nejen podporuje růst vlasů, ale také pomáhá ulevit bolestem hlavy, nespavosti, hučení v uších. Její účinek není jen fyzický, působí dokonce i na emocionální úrovni. Zklidňuje, uvolňuje a ulevuje od stresu.

Manuální a regenerační cvičení

Měkké (mobilizační) techniky jsou velmi uznávanou metodou v léčbě a prevenci poruch pohybového aparátu. Tato metoda pracuje s tzv. měkkými tkáněmi, což je kůže, podkoží, sval, svalová pochva, svalová povázka a úpony. Měkké tkáně jsou při pohybu navzájem provázány a dochází mezi nimi ke vzájemným posuvům. V důsledku přetížení, úrazů, vadného držení těla a při větší statické zátěži (např. při sezení u počítače) dochází k bolestivým změnám v měkkých tkáních (např. k lokálním zatvrdlinám, tzv. myogelózám) a k jejich vzájemnému nesouladu. Měkké techniky optimalizují vlastnosti měkkých tkání zejména pomocí tření, protahování, řasení a tlaku. Nejedná se o masážní techniku, ale o součást manuální terapie, při které terapeut uvolňuje svalové spasmy, odstraňuje bolestivé reflexní změny ve svalech a okolních strukturách a zvyšuje pohyblivost kloubů. Terapie se provádí na sucho + cvičení pod odborným dohledem na míru klienta.

Masáž lávovými kameny

Terapie, která je již od pradávna praktikována na Havajských ostrovech. Základy této terapie spočívají na použití speciálních havajských technik, které ve spojení s „horkými kameny“ mají vysoký terapeutický a relaxační účinek. Tento druh masáže navozuje pocit klidu, pohody a naprostého uvolnění. Masáží se uvolňují blokace důležitých bodů na některých meridiánech (energetických drahách), čímž se dosahuje následujících účinků: stimuluje krevní oběh a lymfatický systém, hluboce relaxuje a harmonizuje organizmus, vyrovnává energii v těle a pomáhá při detoxikaci organismu.

Medová detoxikační masáž

Med je nanášen na pokožku zad, které jsou masírovány prostřednictvím speciálních hmatů. Tímto způsobem jsou vysávány toxické látky, které se ukládají hluboko v tělesných tkáních kolem páteře. Toxiny způsobují oslabování organizmu, což má za důsledek vznik různých nemocí. Struktura a barva medu na zádech se tak mění podle druhu a množství vyloučených toxinů. Navíc tato masáž oživuje svalstvo zad a příznivě působí na celý organizmus. Masáž je především vhodná při vyčerpání, bolestech zad a napětí.

Reflexní masáž chodidel

Základy reflexní masáže nohy resp. plosky chodidla vycházejí ze známého poznatku, že na všech zakončeních lidského těla existují reflexní plošky odpovídající příslušným orgánům nebo oblastem těla. Působením na tyto plošky dochází k pozitivním reakcím např. k uvolnění svalového napětí, zlepšení funkce určitého orgánu, uvolnění energie v těle apod.

Rekondiční, sportovní masáž

Je využívána především jako pravidelná prevence nebo jako uvolnění při dlouhodobém přetěžování některých partií těla.

Relaxační regenerační masáž

Přispívá k rychlému odstranění bolesti svalů a únavy. Zlepšuje krevní oběh a látkovou výměnu. Zkvalitňuje regeneraci sil po práci či jiné zátěži.

Shiatsu

Při masáži se využívá dotyku a tlaku na akupresurní body a energetické dráhy. Shiatsu pracuje po celých energetických drahách a pomocí strečinku, tlaku nebo doteku uvádí tok energie do pohybu. Tato energie se tak dostává do postižené oblasti a obnoví její správnou funkci. Při shiatsu masáži jsou stimulovány i svaly, klouby, krevní i lymfatický oběh, což umožní zlepšení cirkulace, ohebnosti, vitality i schopnosti myslet.

Tejpování

Tejpování dnes patří mezi standardní metody nejen ve sportovní medicíně. Tyto funkční bandáže se užívají ve sportu k prevenci úraz nebo k prevenci přetížení zdravé nebo předchozím úrazem poškozené části pohybového aparátu. Dále se tejpování užívá k léčení úrazů a při poúrazové rehabilitaci. Taková rehabilitace významně zkracuje dobu léčení a ve sportu (a dnes už i v civilním životě) vede k rychlejšímu návratu do činnosti. Tejpování je metoda, při které k fixaci kloubů a svalových skupin používáme pevné či elastické látkové materiály, které lepíme přímo na kůži, nebo je podkládáme speciálními materiály.