Tenis - Pravidla

Principem hry je poslat míč na území soupeře takovým způsobem, aby jej soupeř nemohl správně vrátit. Míč může dopadnou na dvorec pouze jednou. Údery se mohou brát ze vzduchu, kromě podání.

Hráč který začíná hru, je podávající a soupeř na druhé straně hřiště je přijímající. Hráč zahajuje hru z postavením za základní čarou. Podává se střídavě z pravé a z levé strany dvorce. Podaný míč musí dopadnou do pole podání (na protější straně), které je vůči podávajícímu úhlopříčně. O volbě stran a právu prvního podání si hráči losují. Začíná se vždy z pravé strany. Z každé strany lze podávat dvakrát. Nezdaří-li se dvě podání za sebou, znamenají ztrátu bodu. Pokud se míček dotkne sítě, je nutné toto podání opakovat.

Za dobré míče se považují ty, jež dopadnou do dvorce označeného lajnami.

Hráč ztrácí bod: pokud se dotkne tělem nebo raketou sítě, hraje-li míč dříve než přeletí síť nebo když hodí raketou a zasáhne míč.

Bodování: Tenis se hraje na dvě vítězné sady ze tří (ženy), nebo na tři vítězné z pěti. Sadu získává hráč, který první zvítězí šest her. Hra je základ, který je tvořen získáním čtyř bodů. Ty se označují čísly: 15-0; 30-0; 40-0; hra. V případě, že soupeř vyrovná na 40-40 nastává shoda. Následující bod je označen jako výhoda. Pokud tentýž hráč získá opět bod, vyhrává hru.